OSKERUŠE

Na den sv. Julia 12. dubna roku 2019 jsem zasázel tento strom také v Žíšově.

 

Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica)

Oskeruše rostou vzácně po celé Evropě a všude jsou ceněny pro své dřevo, pupeny a především léčivé plody na trávení. Zvláště na Strážnicku byl zjištěn výskyt desítek mohutných starých stromů rostoucích v sadech, vinicích a místy i v lesích. Jeřáb oskeruše, náš největší ovocný strom, na Slovácku zvaný „oskoruša“ nebo taky „oškoruša“, je také krajinářsky velmi dekorativní. Jako solitér dosahuje výšky okolo 15 m, v lesích až 30 m a šířky ve volné krajině i 20 m!

Ovšem mladé stromy v krajině téměř chybí kvůli velkému tlaku zvěře i nedostatku biotopů. Největší zjištěný plodný strom Česka je obří Adamcova oskeruše na vrchu Žerotín o obvodu kmene 4,6 m (průměr 1,45 m) a stáří cca 500 let. Znovuobjevený druh získal velkou podporu odborníků a občanských iniciativ.

Oskeruše mají své muzeum a naučnou stezku, pozemkový spolek a slavnosti s oskerušovými výrobky: sušené, povidla, kompoty, mošty i jedinečné pálenky. Oskeruše také pozvedly malou obec Tvarožnou Lhotu na „Kvetoucí sídlo“ Evropy. Ročně zde lidé opět sadí stovky stromků oskeruší. Oskeruše se stala symbolickým Stromem regionu Slovácka.

KUCHAŘKA ČESKÉ A MORAVSKÉ VESNICE

Kniha: Oskeruše strom pro novou Evropu